Archive for decembrie, 2016

Program artistic dedicat Nasterii Domnului Iisus Hristos

Duminica, 18 decembrie 2016, la Biserica Ortodoxa din Chiesd a avut loc un program artistic dedicat Nasterii Domnului Iisus Hristos. Elevii clasei a IV-a, pregatiti de doamna profesor pentru invatamantul primar, Aurica Irimes, au prezentat Viflaimul si un recital de colinde.

,,CRĂCIUNUL  UNEŞTE  INIMILE’’

Ȋn cadrul proiectului şcolii noastre ,,Voluntariatul ne stă bine!’’, s-a desfăşurat luni  , 12.12.2016, activitatea ,,Crăciunul uneşte inimile’’. Activitatea a presupus o vizită la centrele de copii şi de bătrâni de la Mănăstirea Bic, judeţul Sălaj. Pentru această activitate, copiii de la Grădiniţa cu program normal Chieşd, elevii Şcolii Gimnaziale nr.1 Chieşd şi cadrele didactice din şcoală, au pregătit cadouri pentru copiii şi bătrânii aflaţi ȋn centrele de la Mănăstirea Bic.
Prin această activitate am ȋnvăţat să dăruim din suflet din puţinul pe care ȋl avem, să fim mai buni şi să ne gândim şi la cei aflaţi ȋn necazuri, la cei bolnavi sau la cei singuri.
Ne bucurăm că am reuşit să aducem un zâmbet şi o lacrimă de bucurie pe chipul acestor oameni!

Consilier educativ,
Gabriela-Ioana Tuşer

1 Decembrie – La Multi Ani , Romania!