Cercul pedagogic al învățătorilor – 28.11.2019

Desprinse din negura vremurilor, făcând parte de secole din viaţa satului, unele dintre tradiţiile populare româneşti trăiesc şi azi, în ciuda asaltului nivelator al civilizaţiei contemporane.
Marea dragoste pentru cultura românească, dorinţa de a păstra peste veacuri crâmpeie din obiceiurile şi tradiţiile locale, dar şi regretul că prea puţini mai sunt cei care încearcă să transmită mai departe ceea ce este al nostru din străbuni, a convins cadrele didactice de la Școala Gimnazială Nr. 1 Chieșd să realizeze cu elevii diferite activități, acțiuni, spectacole care să contribuie la păstrarea datinilor, obiceiurilor și tradițiilor locale. O astfel de activitate s-a desfășurat astăzi cu ocazia Cercului pedagogic al învățătorilor.
Mulțumim invitaților pentru prezență și părinților pentru colaborare!

Comments are closed.

ZOOM TEXT
  • A  A  A  A  
Pagina de facebook